Principais resultados

   

    Taxas de variación interanual (%)

Fonte: INE.

1 Índice xeral e por destino económico dos bens

O Indice de produción industrial diminuíu un 0,5% en taxa interanual en marzo de 2026; en España, incrementouse o 2,1%.

   

Índice de produción industrial (IPI). Marzo de 2026

Índice Taxa interanual (%) Taxa no que vai de ano (%)
Xeral 105,2 -0,5 -0,7
Bens de consumo 106,1 0,4 -1,6
Bens de equipo 117,6 -3,6 -4,7
Bens intermedios 94,4 8,5 4,2
Enerxía 100,8 -4,9 1,2
Fonte: IGE. Elaboración propia a partir dos datos subministrados polo INE.

   

Contribucións á taxa de variación do índice xeral

2 Índices por ramas de actividade

Atendendo ás distintas ramas industriais, o descenso interanual do 0,5% débese principalmente á contribución negativa de 13 ramas.

Entre as ramas con contribucións negativas (-5,1 puntos) destacan:

No que respecta ás contribucións positivas (4,7 puntos) as principais ramas foron:

3 Índices por comunidades autónomas

O IPI aumentou en 9 comunidades autónomas neste mes de marzo. As comunidades con taxas máis positivas foron Murcia (11,7%) e Castela e León (9,6%). Pola contra, as maiores baixadas presentáronse en Estremadura (-13,9%) e Asturias (-7,1%).


IPI. Resultados por comunidades autónomas. Marzo de 2026

Taxas de variación (%)

Fonte: INE.

4 Notas metodolóxicas

O IPI é un indicador conxuntural que mide a evolución mensual da actividade produtiva das ramas industriais, é dicir, das industrias extractivas, manufactureiras e o subministro da enerxía eléctrica, gas, vapor e aire acondicionado, seccións B, C e D respectivamente da Clasificación Nacional de Actividades Económicas 2009 (CNAE 2009). Ademáis, dende a base 2010 inclúe tamén a división 36 da CNAE-2009: Captación, depuración y distribución de auga. Mide, por tanto, a evolución conxunta da cantidade e da calidade producidas, eliminando a influenza dos prezos.

Para a súa obtención realízase unha enquisa continua de periodicidade mensual que investiga todos os meses a aproximadamente 11.500 establecementos en España.


5 Anexo cadros

Cadro 1. Índice de produción industrial. Marzo de 2026

Galicia
Índice Taxa interanual (%) Taxa no que vai de ano (%) Repercusión interanual Repercusión no que vai de ano
Xeral 105,2 -0,5 -0,7
Bens de consumo 106,1 0,4 -1,6 0,1 -0,4
Bens de equipo 117,6 -3,6 -4,7 -1,2 -1,5
Bens intermedios 94,4 8,5 4,2 1,8 0,8
Enerxía 100,8 -4,9 1,2 -1,1 0,3
España
Índice Taxa interanual (%) Taxa no que vai de ano (%) Repercusión interanual Repercusión no que vai de ano
Xeral 110,5 2,1 -0,7
Bens de consumo 110,7 3,8 -0,6 1,0 -0,2
Bens de equipo 124,4 3,2 0,5 0,8 0,1
Bens intermedios 104,3 2,3 -2,2 0,7 -0,7
Enerxía 104,7 -2,0 0,1 -0,4 0,0

Fonte: INE.


Cadro 2. IPI por ramas de actividade. Galicia. Marzo de 2026

Ramas Taxa interanual (%) Repercusión interanual Taxa no que vai de ano (%) Repercusión no que vai de ano Ponderación
Fabricación de vehículos de motor, remolques e semirremolques -12,3 -2,0 -10,7 -1,7 13,3
Fornecemento de enerxía eléctrica, gas, vapor e aire acondicionado -5,1 -1,0 1,9 0,4 19,4
Confección de roupa de vestir -22,3 -0,6 -31,1 -0,7 1,8
Reparación e instalación de maquinaria e equipamento -8,1 -0,4 -9,9 -0,5 4,8
Outras industrias extractivas -15,1 -0,2 5,8 0,1 1,1
Industria química -15,1 -0,2 -17,7 -0,3 1,9
Industria do papel -6,3 -0,1 -6,2 -0,1 1,2
Artes gráficas e reprodución de soportes gravados -35,9 -0,1 -44,8 -0,2 1,0
Fabricación de mobles -6,1 -0,1 -12,6 -0,2 1,3
Outras industrias manufactureiras 5,9 0,0 7,4 0,1 0,7
Industria téxtil 26,8 0,1 9,2 0,0 0,8
Fabricación de produtos de caucho e plásticos 2,4 0,1 -1,0 0,0 2,3
Fabricación doutros produtos minerais non metálicos 2,6 0,1 -7,9 -0,2 3,2
Fabricación de produtos metálicos, agás maquinaria e equipamento 1,4 0,1 -1,8 -0,1 8,6
Fabricación de produtos informáticos, electrónicos e ópticos 18,7 0,1 22,0 0,1 0,8
Industria da madeira e da cortiza, agás mobles; cestaría e espartaría 4,7 0,2 -1,3 -0,1 4,6
Fabricación de material e equipamento eléctrico 36,5 0,2 36,8 0,1 0,5
Fabricación de bebidas 7,0 0,3 16,7 0,7 3,8
Fabricación doutro material de transporte 17,0 0,4 14,0 0,3 1,9
Fabricación de maquinaria e equipamento n.c.n. 17,3 0,6 8,1 0,3 2,8
Industria da alimentación 7,5 1,0 2,1 0,3 14,9
Metalurxia; fabricación de produtos de ferro, aceiro e ferroaliaxes 62,5 1,5 52,3 1,2 5,1

Fonte: INE.

Nota: non se amosan na táboa os datos das ramas de Industria do coiro e do calzado, Coquerías e refinación de petróleo, Fabricación de produtos farmacéuticos e Captación, depuración e distribución de auga por estar afectados por un alto erro de mostraxe, ao dispoñer de poucas observacións mostrais.


Cadro 3. IPI por Comunidades Autónomas. Marzo de 2026

CCAA Índice Taxa interanual (%) Taxa no que vai de ano (%)
España 110,47 2,1 -0,7
Andalucía 111,55 7,1 2,9
Aragón 120,25 1,7 0,4
Asturias, Principado de 88,90 -7,1 -8,5
Baleares, Illas 108,03 -5,0 -6,5
Canarias 115,64 1,0 -1,0
Cantabria 100,59 -4,8 -2,9
Castela e León 130,93 9,6 8,1
Castela-A Mancha 102,75 -4,9 -4,3
Cataluña 115,84 3,0 -1,0
Comunidade Valenciana 95,24 0,6 -2,8
Estremadura 101,60 -13,9 -7,7
Galicia 105,19 -0,5 -0,7
Madrid, Comunidade de 120,07 4,8 -1,0
Murcia, Rexión de 106,57 11,7 4,0
Navarra, Comunidade Foral de 101,84 -2,7 -2,8
País Vasco 105,76 -1,4 -3,0
Rioxa, A 106,19 2,3 -4,7

Fonte: INE.